ליווי מנהלים וטאלנטים - ירון אחר, קיוון אחר

ליווי מנהלים וטאלנטים:
אתם המוצר, המותג או המיזם 

 

כל מנהל שאל את עצמו את השאלה הזו

חרמנות. גם אם אתם כבר שועלים ותיקים, ניהלתם עשרות או מאות עובדים, אתם חורצים גורלות של אנשי מקצוע (לאן תשבצו אותם, האם בכלל תקדמו אותם, האם תשלחו אותם הביתה) או של ארגונים (הפסדים, השקעות אמיצות או לא רציונליות בפיתוח שאולי לא יתפוס) - גם אם הגעתם למשהו בחיים, מתישהו יש את הרגע הזה שאתם שואלים את עצמכם: "כמה מתוך המסלול הזה היה בעיקר כי הייתי במקום הנכון, ליד האנשים הרלוונטיים, וטיפסתי למעלה יותר מפני שלא היו בסביבה מספיק אלטרנטיבות ששולטות בתחום מאשר בזכות היכולות המקצועיות והאישיות שלי, כישורי הניהול, הכישורים המקצועיים, וכו'. אין מנהל שלא שאל את עצמו את השאלה הזו, או אולי עדיף לומר שכל מנהל טוב חייב לשאול את עצמו את השאלה הזו, לפחות פעם אחת. 

ניווט מהיר:

1. תכונה אחת הכרחית לכל מנהל, איש מקצוע או טאלנט 

2. מי ילווה אתכם, ולמה זה יוצא דופן?

3. מה המסלול הייחודי שמוצע כאן?

4. פרקטית - איך זה יעבוד לכם יום-יום, או אולי מתי זה "יציל" אתכם?

5. איך בודקים אם זה מתאים לי, עם הרקע שבאתי ממנו?

יש מונח שלימדה אותי פעם ד"ר יעל רנן ז"ל (חידוש: גיליתי שהיא כבר לא איתנו רק עכשיו, כשבאתי לאזכר אותה כאן), שהיתה חוקרת ספרות ומרצה פותחת ראשים, גם אם תמיד דיברה בשלווה וכביכול בחוסר תשוקה, או בתשוקה מוצנעת (ספוילר). המונח שהיא לימדה אותי נקרא "ויסות המוראל", ובקצרה אסביר שפירושו שאנחנו "מרגיעים את עצמנו" בכל פעם שמשהו במציאות מתחרבן, או נראה שהדברים לא הולכים לכיוון טוב (אישי, פוליטי, חברתי, וכו'). אנחנו מספרים לעצמנו דברים שמצביעים על כך שזה לא כל כך נורא. בערך.
 

זה מה שקורה לנו כמנהלים, כשאנחנו שואלים את עצמנו את השאלה הזו - "האם יכול להיות שהתקדמנו בעזרת נסיבות ולא בזכות כישורים יוצאי דופן? במצב טבעי אנחנו נעשה ויסות מוראל ונשיב לעצמנו שיש בנו משהו, וגם נמצא לזה אישושים מהסביבה, בין אם נשאל ישירות ובין אם נפרש מה שעובדים אומרים לנו (זה לא משקף, חברים. לא תמיד) לדוגמה כשהם עצובים שאנחנו עוזבים את החברה, או חברים, או ספק שמחמיא לנו כי חשוב לו לטפח את מקור ההכנסה שלו. 

זה לא שתמיד אנחנו קוטלי קנים, אבל המידה של כישרון ויכולות בתוך ההצלחה שלנו צריכה להימדד בכנות האפשרית, כדי שנדע מה באמת יעזור לנו ומה אולי פחות, וכדאי שנמצא חלופה או נשפר. 

אז הפעם אני רוצה לשים על העמוד תכונה אחת שעושה הבדל. השתמשתי במילה חרמנות כדי לוודא שיותר קוראים יתמהו מה פתאום, וככה להבטיח עוד קצת קשב. המילה המתאימה יותר היא תשוקה. לא התחלתי איתה מהסיבה שאני חלק גדול מהזמן מתמרן כדי להימנע משימוש בביטויים שהפכו לקלישאה, ושכל "תומך" (מאמן, מנטור, יועץ - צריך להעמיד קטגוריות חדשות) עשוי להשתמש בהן. אבל תשוקה, או רעב - הן (גם על-פי לא מעט מחקרים אבל אז נאמר שאולי הם בדקו את מה שהשכל הישר ממילא מאשר אפריורית) אחת התכונות החשובות אצל כל מי שרוצה להתקדם, להשיג, להצליח, לדחוף, להניע.​ 

ועכשיו משהו חשוב: לכל אחד יש תשוקה למשהו (או כמה). ואם אתה במקצוע שהוא לא התשוקה שלך - אולי תיתפס כמנהל/עובד חסר תשוקה, אבל ברגע שיציבו אותך בתחום שאתה רעב אליו - יגלו דמות שונה לגמרי. 

גם בזה אני לא לגמרי מחדש, והבעיה הנפוצה היא שהרבה פעמים אין פוטנציאל השתכרות בתחום אליו אני משתוקק כמו התחום בו אני עוסק, ולפעמים גם אין לי את נתוני הפתיחה להיכנס אליו.

יש לזה הרבה פתרונות, אבל זה כבר יהיה בפגישה, או במסלול שנחליט לעשות יחד.

אני ירון אחר, ואפשר לקרוא עלי כאן בעמוד הראשי, או כאן בעמוד ה"אודות", או לראות אותי מדבר ומעביר הרצאות למנהלים כאן, או לשאול את הסטודנטים שלי, את העובדים שניהלתי, או בוסים שעשיתי להם חיים קשים וכאלה שהבאתי להם הרבה נחת, וגם לקוחות שבאו עבור הגישה האישית לגמרי שלי ולא כדי לקבל שירותי מדף גנריים שיש קידומים שלהם תחת כל ביטוי חיפוש.

הרבה מאד שנים שאני מלווה מנכ"לים, סמנכ"לים, בעלי מניות, סטודנטים, בוגרים, מנהלי שיווק, פרחי שיווק, מכירות, מסחר, פיתוח עסקי, טכנולוגיה ואולי כל פרסונה שיש בה תשוקה לעשות משהו שישנה (לסביבה, לעולם או לנו עצמנו). הרבה מאד שנים, בהרבה סבלנות ואהבה. היום השיטה הזו היא מסלול, שבו אני עושה בצורה רשמית בנייה וליווי (בדרך מקורית, ואפילו עם ערך ייחודי) של כל מי שרוצה לקחת את עצמו/ה למעלה. קודם כל עם תשוקה, ואז נמפה כישורים, יכולות, חסרונות ותנאי פתיחה אחרים - ונמצא (ל)איפה אפשר לעוף.
 

אז מה אני הולך לעשות אתכם (או מכם)?
 

במסלול שפיתחתי (חכו עד הסוף) - אנשי מקצוע או טאלנטים מקבלים ליווי כמעט 24/7 שמשלב עזרה ופתרונות מקצועיים יצירתיים (לרבות יוזמות עסקיות, רעיונות שיווקים ופרויקטים מסחריים) לצד ליווי אישי ובניית המסלול שלכם כמו קמפיין שיווקי מתמשך, עם כלים שיווקיים שאת חלקם אני מלמד באקדמיה ובהרצאות מנהלים, ואת חלקם תמצאו בספרים שלי. על מה זה מבוסס?

כאמור, שימשתי כסמנכ"ל ynet, סמנכ"ל תפוז, משנה למנכל מעריב וה-Jerusalem Post, הקמתי ומכרתי מיזם לקבוצה גדולה, ליוויתי עשרות מותגים ויזמים, ובתפקידי האחרון הייתי CDO וניהלתי אופרציות מטורפות של כלל הפעילות הדיגיטלית של קבוצת HOT. עכשיו אני נותן את האמת שלי (תוכלו לקרוא ב"אודות" על כמה אני שונא שמחרטטים) בפורמט שלא היה כמוהו: 
 

עשיתי הרבה דברים בחיי, ולמזלי היתה לי התבונה (או הפינוק) לבחור אך ורק משרות שהיתה לי תשוקה אליהן. תמיד, בלי יוצא מהכלל. אף פעם לא עבדתי במשרה רק כדי להשתכר (ואני לא הבן של לבייב. כולנו צריכים כסף). כך, הסתערתי על כל תפקיד עם הרבה תשוקה. נכון, התשוקה באה והולכת לפעמים, אבל זה דיון אחר. הנקודה שאני רוצה להצביע עליה היא שעשיתי הרבה דברים בדרך, אבל גם לא מעט טעויות (גם טעויות זו הגדרה שאנחנו בוחרים. לפעמים זו פשוט מציאות). לרוב, אלו טעויות שנובעות מאופי, מרגישויות, מבחירות אישיות. וכך מצאתי עצמי מתמודד עם הרבה מאד סוגיות ניהוליות, בין-אישיות, ארגוניות, קולגיאליות, מקצועיות. והיו פעמים שמצאתי את עצמי מבין היטב מה הדבר הנכון לעשות בסיטואציה, אבל פועל אחרת במודע, למרות שזה לא משרת אותי. 
 

אבל, כמו רבים אחרים, גיליתי שכשאנחנו מנתחים את הדברים עבור מישהו אחר, מהצד - אנחנו אנליטיים ורציונליים כמעט בצורה טהורה. יודעים בדיוק מה נכון, ולא מתפתים לרגש או לקריזה.

ואת כל אלו זה אני מיישם עבור כל מי שאני מלווה: איך להשתמש בתשוקה שלך כדי להצליח מקצועית ואישית, ואיך להימנע מהטעויות שלא משרתות אותך (לפעמים אני ממש כמו העגלון שאוחז ברתמות שלכם, לעצור את הסוסים). על זה תוסיפו ניסיון מקצועי, שיווקי, עסקי, אנליטי, יצירתי, אמנותי ותוכני - שאני יוצק לתוך התכנית, ובעצם יוצק לתוככם - ברגע הנכון. איך זה מקבל ביטוי? הנה כמה דוגמאות:
 

אתם מקבלים ליווי סביב השעון כמעט, ומישהו "שומר עליכם וחושב עבורכם":

 

 • איך תימנעו מטעויות, איך תבחרו מהלכים שיצמיחו אתכם או את הפרויקט שאתם מנהלים. מנכ"לים / סמנכ"לים או אנשי מקצוע: כולם, כי אף אחד לא יודע הכל מראש. גם תהליכי קבלת החלטות וניהול סיכונים נעזרים בזויות שאנחנו לא רואים לבד. תוסיפו על זה ארסנל כלים מקצועיים ואסטרטגיים. 
   

 • איך לא תצאו "קטנים" מול מנכ"ל / מנהל הישיר / דירקטוריון ותמיד תהיה תשובה שתוציא אתכם טוב.
   

 • איך תבואו מוכנים לפגישת עבודה או לפרזנטציה ותעשו בדיוק מה שצריך כדי להשאיר אחריכם את הרושם שאחר כך יעבוד עבורכם בקידום או בתפקיד הבא שישלפו אתכם אליו.
   

 • איך יהיה לכם עם מי להתייעץ בכל רגע של משבר או חוסר ודאות.
   

 • איך תוכלו להתייעץ עם סמכות מקצועית כשיש לכם התלבטות לגבי החלטה מקצועית.
   

 • איך תתמודדו עם מצבים "מפריעים", כמו קולגה ש"לא בא לכם טוב".

 

הבנתם בערך את הכיוון. זה הפורמט, והוא מותאם אישית לכל אחד או אחת, שבאמת רוצים את זה, וכמו שיקבלו החלטות מקצועיות - קיבלו החלטה עכשיו להזיז את עצמם לקיוון אחר. והוא מתאים לא רק למנהלים אלא לכל מי שרוצה לעשות מסלול מאורגן שמקדם אותו, בצעדים הנכונים, בלי לבזבז זמן על ניסוי ותעיה שאפשר היה לוותר עליהם.
 

איך בודקים אם זה מתאים לי?
 

זה לא מתחיל מייד מליווי שוטף. זה תמיד מתחיל מפגישת ייעוץ וסקירה ראשונית, להכיר אתכם, להבין איפה הייתם ואיפה אתם רוצים להיות, מה מפריע לכם לרוץ קדימה והאם אתם במשבצת הנכונה שממנה תעופו לאן שהחלטתם.

בלי לחרטט ובלי להתייהר: זה פורמט שכנראה לא תמצאו העתק שלו במקום אחר, ואם תרצו לנסות אותו נעשה פגישה ראשונית כדי לגשש הדדית עד כמה זה מתאים. תמיד ניתן לעצור את זה, מהסיבה שאני לא סוגר הסכמים מחייבים מכורח ולא אוהב שעבודה מקצועית לא נעשית מתוך הבנה של הלקוח שזה הדבר הנכון עבורו. נשאר רק לי רק לומר שצריך לנסות.
 

אתם מוזמנים לספר לי בקצרה מה אתם צריכים, לחקור אותי אם אני מי שיכול לספק את זה, ואולי להוסיף מה לא סגור מבחינתכם, שתרצו לעבוד עליו. אפשר לספר כאן.